3D tiskárna – jaký model zvolit pro začátečníka?

3D tiskárna – jaký model zvolit pro začátečníka?

I když technologie 3D tisku už nějakou dobu existuje, teprve v posledních letech se stala široce dostupnou průměrnému spotřebiteli. Dnes si trojrozměrnou tiskárnu může koupit každý a tvořit u sebe doma jedinečné vychytávky a doplňky. Nesmíme ovšem zapomínat, že ne všechny verze těchto zařízení budou vhodné pro začátečníky. Pro začátek je dobré hledat 3D tiskárny, u nichž je proces konfigurace, obsluhy a tisku jednoduchý a cena není přehnaná. Připravili jsme několik pokynů, které vám pomohou vybrat vhodný model.

V čem spočívá technologie trojrozměrného tisku?

3D tiskárny využívají proces, kterému se říká aditivní výroba, k proměně digitálních modelů v trojrozměrné objekty. Nejčastěji tato zařízení využívají malé trysky a materiály, jimž se říká filamenty, k usazování materiálu vrstvu po vrstvě, aby vytvořily 3D model.

Čemu věnovat pozornost při hledání dobré 3D tiskárny pro začátečníka?

Stejně jako mnoho jiných moderních technologií není 3D tisk levný, proto stojí za to si svou volbu dobře promyslet předtím, než za ní utratíte peníze. V obchodech jako Botland najdete desítky modelů zařízení pro trojrozměrný tisk. Zorientovat se v houštině nabídek nemusí být snadné. Během hledání věnujte pozornost třem základním faktorům:

1. Cena 3D tiskárny pro začátek

Základní modely začínají na několika stech zlotých, ale ceny takovýchto zařízení mohou také přesáhnout několik tisíc. Pokud s 3D tiskem teprve začínáte, vyberte si spíše levnější variantu, která vám pomůže seznámit se s funkcemi zařízení a připravit první modely.

2. Snadná obsluha

Uživatelská přívětivost je jednou z nejdůležitějších vlastností v případě výběru nejlepší 3D tiskárny pro začátečníky. Jako prioritní musíme vnímat vlastnosti zařízení, jako je snadná montáž, jednoduchá konfigurace a praktické doplňování materiálu pro tisk. Důležité bude také na obsluhu intuitivní rozhraní – díky němu začnete pracovat rychleji.

Na tomto místě je dobré poznamenat, že mnoho nejlevnějších a základních modelů 3D tiskáren se prodává ve verzi k samostatné montáži. Takovéto řešení má své přednosti a nedostatky. Plusem určitě je, že při skládání své tiskárny se dobře seznámíte s jejími jednotlivými komponenty – bude pro vás např. snadnější vyměnit filament. Nedostatkem této možnosti je nutnost věnovat montáž až několik hodin. Dobrý nápad může představovat volba řešená mezi, tedy modelů, které už mají částečně složené komponenty.

3. Základní parametry a funkce

Při prohlížení specifikací výrobků a názorů spotřebitelů bychom měli věnovat pozornost zmínkám o kvalitě modelů vznikajících ve výsledku trojrozměrného tisku. Jedním ze základních problémů začátečníků je často vyrovnání pracovního stolu, na nějž bude model ve vrstvách nanášen. Nákup tiskárny s automatickým vyrovnáváním může ušetřit čas, i když dokonce i tato řešení se mohou rozkalibrovat, proto se doporučuje naučit se základy vyrovnávání.

Důležitý bude také druh filamentu, který dané zařízení používá (obvykle jsou dostupné verze 1,75 mm nebo 2,85 mm). Podle tohoto parametru je nutné volit správnou tloušťku materiálu, aby se omezilo riziko zaseknutí zařízení. Nakonec během hledání věnujte pozornost tomu, jestli 3D tiskárna umožňuje automatickou obnovu tisku po nečekaném odpojení napájení (např. v důsledku odstávek v dodávkách proudu) a jestli má mechanismy chránící před nekontrolovaným nárůstem teploty.

Jaké modely 3D tiskáren se doporučují začátečníkům?

Jedním z oblíbených modelů pro začátečníky je 3D tiskárna Creality Ender 3, kterou najdete např. v obchodě Botland. Zařízení za dostupnou cenu má dobré technické parametry, pracovní plochu 220 x 220 x 250 mm a vysokou přesnost tisku. Tato tiskárna je nenáročná na montáž a má při obsluze praktické rozhraní. Dalším dobrým řešením se na startu může stát model Prusa i3. V tomto případě je cena o něco vyšší, ale jde ruku v ruce s lepší specifikací a výkonností.

Pokud hledáte 3D tiskárnu, vždy se vyplatí zeptat obsluhy obchodu specializujícího se na tato zařízení na modely doporučované pro začátečníky. Určitě získáte tipy, které vám pomohou učinit uspokojivé rozhodnutí.