Dětská postýlka musí mít své místo

Dětská postýlka musí mít své místo

O tom, kdy dítěti pořídit vlastní dětský pokoj, kdy tento prostor určený dětem zařídit tak, aby zde kromě dětské postýlky měl své místo i nábytek do dětského pokoje, se odborníci, včetně dětských psychologů, neustále přou. Ono ani není podstatné, kdy se tak stane, ale že se tak vůbec stane. Že dětská kolébka a dětská postýlka (a také nebesa a moskytiéry do dětských postýlek, držáky nebes pro dětské postýlky, ozdobné volánky do dětských postýlek, peřinky do postýlek, polštářky do dětských postýlek, spací vaky) budou mít své stabilní místečko, stejně jako hračky a kojenecké oblečení, které zas potřebují úložné prostory.

Na jednom se však odborníci shodují. Je to minimální plocha dětského pokoje. Udává se, že by měla činit alespoň 16 metrů čtverečních pro jedno až dvě děti. Ze začátku dítě kromě dětské postýlky (včetně zábran do postýlek, bočnic do dětských postýlek, bezpečných boxů do dětských postýlek, mantinelů do postýlek, klínů do dětských postýlek, koleček pro dětských postýlek, šuplíků pro dětské postýlky) s dobrou dětskou matrací, přebalovací komody, ohrádky pro děti, jídelní židličky a podobně mnoho věcí v dětském pokojíku nepotřebuje. Teprve později náročnost na úložné prostory vzrůstá. Je třeba pamatovat na pracovní prostor, stůl a dětské židle.

Volná plocha na hraní

Pozor ale na jednu velmi důležitou věc! Až budete pořizovat sestavy nábytku do dětského pokoje, přebalovací pult, cestovní postýlku, multifunkční dětskou postýlku a další, pamatujte na to, že jak batole, tak předškolák pro své hry nejvíce ocení volnou plochu na podlaze, která by měla být především teplá a snadno omyvatelná. Na ni můžete prostřít dětskou deku nebo položit náhradní dětskou matraci, aby se dítěti dobře sedělo a batolilo.

Zpět na začátek

Možná jsme překotně začali dětským pokojem. Ono každý věk dítěte chce své. Ze začátku postačí koutek v ložnici, kde bude stát dětská kolébka. Fajn určitě bude také cestovní postýlka, kterou budete moci používat v kterékoliv místnosti v domě. Důležité jsou také „maličkosti“ jako polohovací podložky do dětských postýlek, hnízdečka do dětských postýlek, kapsáře do postýlky, dětské povlečení, dětská prostěradla, relaxační polštáře do dětských postýlek a ohrádky pro děti.