Vytoužené miminko ze zkumavky

Vytoužené miminko ze zkumavky

V Česku stále přibývá párů, které mají problémy s otěhotněním. Početí dítěte potenciální rodiče odkládají až do chvíle, kdy jsou finančně zabezpečeni, dosáhli vrcholu v kariéře a užili si dosytosti všech mladistvých radovánek a tak není divu, že na proces cíleného rozmnožování přijde řada až po pětatřicítce. Z pohledu lékařů jde bohužel o věk, kdy plodnost u žen výrazně klesá a šance otěhotnět přirozeně jde rapidně dolů.

Stále více žen svoje biologické hodiny nevnímá anebo schválně ignoruje. Intenzivně pracují na své kariéře a snaží se přizpůsobit životní tempo partnerovi, který obvykle v rozmezí mezi dvacátým a třicátým rokem o dítěti slyšet absolutně nechce. Z hlediska biologického stáří jde ale o nejoptimálnější věk, kdy je žena k těhotenství a rození přímo stvořena. Je na vrcholu svých sil a v hormonálně nejlepší kondici.

Co když se nedaří?

Neschopnost přijít do jiného stavu je pro ženu velmi citlivým tématem. Podle lékařů je splynutí vajíčka se spermií doslova malým přírodním zázrakem a v případě, že se tento akt z jakéhokoliv důvodu nedaří, přichází na řadu odborníci z oblasti medicíny. Asistovaná reprodukce zahrnuje komplexní léčbu neplodnosti. Vykazuje obdivuhodné výsledky a dává šanci na dítě těm, kteří by se bez její pomoci nikdy rodiči nestali.

Gynekologové radí zpozornět vždy, když se po jednom roce nechráněných pohlavních styků nedaří ženě přirozeně otěhotnět. Na místě je odborné vyšetření, které stanoví, co je příčinou neúspěchu. Pakliže je možno příčinu řešit pomocí hormonálních léků, přistupuje se k takzvané substituční léčbě. Když selže i ta, může se začít hovořit o oplodnění mimo tělo ženy. Umělé oplodnění obsahuje několik možných metod spojení. Příkladem je IVF-DO, které využívá darovaná vajíčka, IVF-DE, které pracuje s darovanými embryi, IVF-DS, jež se opírá o darované spermie, IVF coby in vitro fertilizace z vlastních buněk.

Úspěšnost až 67%

Podstoupit umělé oplodnění může žena mladší 40 let v opakovaných cyklech. Úspěšnost transferu embryí rok od roku roste. V loňském roce se z nového lidského života mohlo radovat sedm žen z deseti.