Žlučník vás může potrápit v každém věku

Žlučník vás může potrápit v každém věku

Každý, kdo měl někdy potíže se žlučníkem, jistě potvrdí, že tento tělesný orgán dokáže velmi potrápit. Bolesti spojené s nedostatečnou funkcí žlučníku patří k těm, na které nezapomenete celý život. Zánět žlučníku přitom může způsobit i obyčejný stres, hektický životní styl anebo pouhé přejídání. Jak se mu vyvarovat a co jíst, pokud již zánět žlučníku u vás nastal?

K čemu je potřeba žluč?

Lidské tělo dokáže v průměru vyprodukovat až půl litru žluči každý den. Žluč je vytvářena v játrech a žlučník pak slouží jako jakási zásobárna žluči předtím, než se vydá do tenkého střeva, ve kterém se žluč podílí na metabolismu tuků. Příliš tučná potrava však může vést k přehnanému namáhání žlučníku, který pak nezvládá svoji funkci, a mohou se začít tvořit žlučové kameny anebo se objeví zánět celého žlučníku. V tomto případě je často nevyhnutelné operativní řešení. Asi prvním krokem, který byste měli udělat, je skoncovat s přejídáním a přílišnou konzumací tučných jídel. Žlučníku nedělá dobře ani přemíra sladkostí, alkoholu a smažených pokrmů.

Co když už žlučník bolí?

Prvním krokem je žlučníková dieta. V rámci té je potřeba ze stravy eliminovat potraviny, které žlučník dráždí a naopak do ní zařadit ty, které mu pomáhají lépe fungovat. V rámci žlučníkové diety je potřeba v první řadě začít jíst menší porce a pravidelně. Zvolte takovou stravu, kde není příliš tuku, například zeleninu, libové maso, nízkotučné mléčné výrobky a podobně. Při jídle se snažte vypnout a neřešit, co ještě musíte ten den dodělat. Klid při jídle je pro zdravý žlučník naprosto nezbytný.

Krabičková dieta a doplňky stravy

Jestliže chcete svému tělu ulevit, ale ze dne na den nemůžete přestat pracovat a najít čas na pravidelné vaření je také nad vaše síly, poohlédněte se, zda byste si náhodou nemohli objednat krabičkovou dietu. Jde o na míru připravenou zdravou stravu, kterou si můžete nechat vozit až do svého domova nebo kanceláře. Vše máte připravené v souladu s vašimi dietními požadavky a jídlo stačí jen ohřát. Ke zlepšení kondice žlučníku mohou napomoci také některé doplňky stravy, například kotvičník anebo ženšen. Tablety kotvičníku vám dodají nejen potřebnou energii, ale látky v něm obsažené se budou také podílet na celkové harmonizaci vašeho organismu. Bez ženšenu si zase svůj den nedokážou představit pánové, kterým dodává jejich mužnou energii.